середа, 7 жовтня 2015 р.

Деякі питання (тези) удосконалення системи державного управління природними ресурсами

У рубриці "Маю свою думку" пропозиції щодо удосконалення системи державного управління природними ресурсами від Миколи Стеценка, Заслуженого природоохоронника України, Президента Асоціації природоохоронних територій України.


1. Існуюча система управління, спрямування та координації в галузі природних ресурсів вичерпала всі можливості і не дозволяє створення повноцінної, розвинутої системи інтеграційного державного управління в галузі охорони природи та раціонального природокористування.
Фактично в державі встановлене галузеве управління, яке не може забезпечити стале використання природних ресурсів та рівень прозорості при прийнятті рішень, підвищити ступінь інтегрального управління, поглибити функціональний характер, покращити обґрунтованість залучення бюджетних коштів та контроль за їх цільовим використанням. Воно є прекрасним підґрунтям для існування розгалуженої корупційної системи
З метою створення інтегральної системи управління, розвитку функціонального підходу, розмежування функцій державного регулювання та функцій господарського управління, впровадження ринкових механізмів, ліквідації корупційних схем шляхом створення прозорості і громадського контролю необхідно:
·         ліквідувати урядові органи (служби, агенства), на які покладені функції управління водними, лісовими, земельними, рибними ресурсами;
·         для забезпечення ефективного розвитку цих галузей в ринкових умовах та залучення інвестицій створити на їх базі державні акціонерні компанії «Водгосп», «Лісгосп», «Рибгосп» тощо.

Для забезпечення інтегрованого управління всім комплексом природних ресурсів необхідно здійснити наступні заходи.

В сфері управління водними ресурсами:

- терміново впровадити систему інтегрованого управління за басейновими принципами (європейська директива);
- передати з ліквідованого Агенства водних ресурсів до Мінприроди підрозділи центрального апарату та територіальних органів з їх чисельністю, на які покладені функції держуправління водними ресурсами, басейнові управління, відповідні галузеві інститути.

У сфері лісової галузі

- провести структурну реорганізацію ліквідованого Агенства, передавши до Мінприроди підрозділи лісової охорони, по управлінню лісами, відповідні науково-проектні підрозділи системи «Ліспроект».

Водні живі ресурси

- передати всі функції державного управління, охорони та відтворення тваринного світу, водних живих ресурсів з чисельністю Мінприроди та науково-дослідний інститут рибного господарства з філіями.


Аналогічну реорганізацію необхідно провести в органах земельних ресурсів.

Система державного управління має стати зрозумілою, прозорою для народу, з високим рівнем відповідальності за екологічну політику.
Оптимізація державної структури управління зменшить чисельність управлінців, відокремить від владних структур господарську діяльність, ліквідує у повній мірі бюрократичність, створить умови для зростання довіри суспільства до системи управління в галузі екології.

2. при децентралізації управління в галузі екології ні в якому разі не допускати дезорганізації, адже місцеві органи влади можуть і будуть керуватись інтересами, які не співпадатимуть з цілями, сформованими на національному рівні.
Тому Центральний орган виконавчої влади повністю бере на себе функції охорони, збереження, відтворення та раціонального використання всії природних ресурсів загальнодержавного значення.
Центральний орган виконавчої влади здійснює контроль за дотриманням Законів України в галузі екології місцевими органами влади та самоврядування на землях комунальної та приватної власності.
Рішення місцевих органів влади, які не відповідають вимогам і нормам Законів України, підлягають скасуванню.


Заслужений природо охоронець України,
Відмінник заповідної справи,
Президент ВГО
«Асоціація природоохоронних
територій України»                                                                             М. Стеценко0 коментарі:

Опублікувати коментар