понеділок, 19 лютого 2018 р.

            На спільній нараді 29.11.2017 року  в м. Києві представники ГО «Українське товариство охорони природи», ГО «Асоціація природоохоронних територій України», ГО «Всеукраїнське об’єднання учасників бойових дій», благодійна організація «Благодійний фонд ветеранів та інвалідів «Захисник», ГО «Парламент Дніпра» обговорили питання про незадовільний стан забезпечення прав людей з обмеженими можливостями та інвалідністю щодо доступу та користування ними ресурсами природної спадщини України.
         Учасники зібрання засвідчили свої наміри щодо подальшої співпраці та призвали всі верстви громадянського суспільства мобілізувати свої зусилля для забезпечення необхідних умов і можливостей використання національної природної спадщини в еколого-освітніх, рекреаційних, лікувально-оздоровчих цілях та проведення медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації тощо.
         В Україні сьогодні більш як 2,6 млн. людей з обмеженими можливостями та інвалідністю, в т.ч. біля 125 тис. дітей. Це кожний вісімнадцятий наш співвітчизник. Чисельність людей цієї категорії зростає за рахунок учасників АТО в Донецькій та Луганській областях, що отримують поранення, контузії та каліцтво під час  безпосередньої участі в бойових діях в цьому регіоні.
         Держава і суспільство в міру можливостей вживають заходи на забезпечення цих людей послугами на пільгове лікування, оздоровлення в санаторно-курортних закладах, санітарно-побутовими умовами тощо.
         Проте жодна спеціальна державна і регіональна програми практично не передбачають заходів по забезпеченню, на рівні з іншими людьми, доступу на користування ресурсами природної спадщини, основу якої складають території в об’єкти природно-заповідного фонду.
     Мережа заповідних територій нараховує більше 8 тисяч одиниць, загальною площею 3,7 млн.га, а це 6% від площі держави. Їх основу складають 48 національних природних парків, 6 біосферних і 19 природних заповідників, десятки регіональних ландшафтних парків, заказників, ботанічних садів і дендропарків тощо.
     Крім завдання збереження безцінного біологічного і ландшафтного різноманіття, генофонду живих організмів, відновлення природних комплексів та екосистем, на ці об’єкти покладені функції сприяння розвитку рекреації і екотуризму, проведення еколого-освітніх заходів, покращення якості життєвого середовища людей тощо. Більшість територій і об’єктів природно-заповідного фонду мають унікальні можливості для поєднання санітарно-курортного лікування та медичної реабілітації людей з обмеженими можливостями та інвалідністю.
     Сотні заповідних об’єктів сьогодні відомі далеко за межами України, їх території відвідують мільйони організованих і неорганізованих туристів в любу пору року.
     Варто назвати лише деякі з них.
     Полісся – край голубих озер, представлений Шацьким національним природним парком, на  території якого знаходиться біля 40 великих і малих озер з цілющою водою, санаторій «Лісова пісня», велика кількість баз відпочинку і пансіонатів готові приймати сотні тисяч відвідувачі щорічно. У цьому регіоні розташовані національні природні парки «Прип’ять- Стохід», Мезинський, «Деснянсько-Старогутський» та інші.
         Унікальна природа Закарпатського і Прикарпатського краю зберігається на теренах Карпатського біосферного заповідника, де знаходиться географічний центр Європи, гора Говерла, феномен «Долина нарцисів»; національні природні парки «Синевир», Ужанський, «Гуцульщина», «Верховинський», Карпатський, «Вижницький», «Сколівські Бескиди», Яворівський відомі не тільки смерековими лісами, буковими пралісами, стрімкими річками, але й народними ремеслами горян.
         В Азово-Чорноморському регіоні не менш відомі біосферні заповідники «Асканія-Нова» ім.. Фальц-Фейна, Чорноморський, «Дунайські плавні». Національний природний парк «Азово-Сиваський» зберігає унікальні залишки екосистем степу, місць масового гніздування водоплавних птахів, рекреаційні та курортні зони.
         Проте, для людей з обмеженими можливостями та інвалідністю вони практично недоступні. Існуючі екологічні стежки і туристичні маршрути, оглядові видові майданчики, рекреаційні зони, що знаходяться практично в природніх умовах, облаштовані без врахування можливості безпечного доступу до них людей цієї категорії. Відсутні засоби пересування по території парку, спеціальні засоби відеоапаратури за спостереженням тварин, птахів, краєвидів тощо.
         Особливої уваги потребують діти-інваліди, які позбавлені можливості пізнавати рідну природу знаходячись безпосередньо з нею в контакті. Спілкування з природою має стати невідємним процесом гармонійного розвитку тощо.
         При плануванні заходів щодо медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації людей з обмеженими можливостями  та інвалідністю практично не враховуються можливості природних ресурсів і природних факторів заповідних територій, діючими на їх території лікувально-оздоровчих закладів тощо. Відсутня і нормативно-правова та методична база по організації вирішення даної проблеми, як цього вимагає Указ Президента України.
         Громадська організація «Асоціація природоохоронних територій України», підтримуючи ініціативу громадських організацій при наявності фінансової підтримки готова очолити роботу по опрацюванню і реалізації 2-3 пілотних проектів на територіях національних природних парків в різних фізико-географічних зонах України для подальшого їх впровадження по всій території України.


0 коментарі:

Опублікувати коментар