Опукський природний заповідник

Загальна інформація

Опукський природний заповідник розташований в Автономній Республіці Крим. До складу заповідника входить 19 унікальних природних комплексів. Серед найпрекрасніших місцин Скелі-Кораблі, гора Опук (одна з найвищих на Керченському півострові (185 м)), каньйон Рожевих шпаків, Кояшське солоне озеро, ділянки ковилового степу, піщано-черепашкова коса (між Чорним морем та озером Кояшським), піщано-галечно-черепашкова коса між г. Опук та балкою Чабанською.

Історія створення

Опукський природний заповідник був створений 12 травня 1998 р. Його площа становить 1592,3 гектари, з них 62 га – акваторії Чорного моря з островами Скелі-Кораблі.
Природний заповідник призначений для збереження та відтворення степових природних комплексів Рівнинного Криму та аквакомплексів Чорного моря.

Природні особливості

У заповіднику охороняються ділянки типчаково-ковилоих степових та солончакових ландшафтів, чагарникові угруповання, скельні види рослин і тварин. 
Серед рослинності переважає степова. Однак, тут поряд із типовими рослинами (степові, галофільні, чагарникові, літоральні і петрофільні), можна зустріти середземноморські види, властиві гірському Криму. Це обумовлене тривалими посухами та дефіцитом вологи. Самобутні степові комплекси поширені на плато та підніжжях гори Опук.

Флора Опукського заповідника досить різноманітна (423 видів судинних рослин). Серед них багато ендеміків та реліктів. Більшість рідкісних рослин належить до угруповань чагарників, напівчагарничків у поєднанні з малорічними травами, які зростають на кам’янисто-щебенистих ґрунтах. Варто зазначити, що за флористичним складом Опукський масив більше тяжіє до гірського Криму, ніж до степів рівнинної частини півострова.

З Опукським природним заповідником межує Узунларський цілинний ковиловий масив, що тягнеться вздовж Чорноморського узбережжя на захід від однойменного озера. Тут добре збереглися степові угруповання, де навесні розквітають тюльпани та інші раритетні ефемероїди. Ця територія зарезервована для оптимізації та розширення Опукського природного заповідника.

Не менш цікава і фауна Опукського природного заповідника, яка налічує 618 видів (167 хребетних та 449 безхребетних). Фауна заповідника належить до степового типу і схожа з фауною південної материкової частини України. Раритетна фауна налічує до 52 видів тварин. До них належать ракоподібні (краби трав’яний і волохатий), жуки - ліксус катрановий, метелики - махаон, подалірій, зегрис евфема, аврора біла, бражник кроатський, перетинчастокрилі - долерус степовий.

На території заповідника гора Опук разом з Узунларським озером є місцем гніздування та зимівлі багатьох рідкісних і таких, що зникають, птахів. Це баклан довгоносий, огар (червона качка), балабан (сокіл кібець), сокіл сапсан, боривітер степовий, журавель степовий, дрофа (дудак), хохітва (стрепет), лежень, зуйок морський та інші. 
Досить великими є також популяції плазунів: жовтопуза, полозів жовто-черевого та чотирисмугового. Полози переважно мешкають у вапнякових розщілинах та розсипищах.

Серед ссавців під охороною тушканчик великий, тхір степовий, великий підковонос, афаліна, середземноморський тюлень-монах.
В акваторії Чорного моря з видів, занесених у Червону книгу України, трапляються: морський коник чорноморський, піскарка сіра, морський півень, білуга чорноморська.

На території заповідника багато рідкісних видів тварин та рослин. До Червоного списку МСОП занесено 4 види, Європейського Червоного Списку – 9, Міжнародної конвенції СІТЕС – 1, Бернської конвенції – 3, Червоної книги України – 23 (14 видів флори та 9 видів фауни). У флорі багато ендеміків, зокрема маренка волосиста - вузьколокальний ендемік г. Опук.