Природний заповідник Розточчя

Загальна інформація

Розточчя... Тут розпочинають свій шлях річки і потічки, які далі стікають у Дністер, а потім прямують до Чорного моря, Сяну, Бугу та Балтійського моря. Розточчя розташоване на головному європейському вододілі, зокрема на території України та Польщі. Українське Розточчя розпочинається в околицях Львова та простягається на 60 км у північно-західному напрямку до кордону з Польщею і на її території до м. Красніка.

Історія створення

Природний заповідник "Розточчя" було створено у жовтні 1984 року, а до його складу увійшли заказник місцевого значення "Страдчанський ліс" та заповідне урочище "Королева гора".

Природні особливості

Площа території заповідника складає більше 2080 га. Територія поділяється на дві частини Верещицьке та Ставчанське лісництва. На півночі та сході заповідник межує з Яворівським національним природним парком.

На території заповідника рельєф горбистий. Тут протікають такі річки, як Верещиця та її притока Ставчанка. На них розташований каскад штучних водосховищ (ставів). Найбільшим із них є Яновський, що має площу 207 га.

У заповіднику представлена унікальна лісова та болотна рослинність. Саме, тут, на Розточці, іще збереглися природні ліси, де сосни, дуби, буки, ялиці, смереки, явори, граби, ясени, клени, в'язи та липи ростуть разом. Важливо і те, що у заповіднику переважає лісова рослинність, яка займає 92% його площі. Лучна, болотна та прибережно-водна рослинність займає 8 % його території.

Серед лісів найбільш поширеними є широколистяні, зокрема букові і дубові, а також хвойно-широколистяні ліси. Є і соснові ліси на території парку. Букові ліси зростають на високих пагорбах, де близько до поверхні залягає крейда. Дубові і грабово-дубові ліси є високо – продуктивними, і у віці 130 років досягають висоти 30 м.

Луки і болота розташовуються в урочищі Заливки. Рослинність Заливок дуже своєрідна. Тут зустрічається досить багато рідкісних видів, зокрема, це береза низька, верба чорнична, журавлина болотна, синюха голуба, білозір болотний, п'ять видів пальчатокорінника. На жаль, в даному регіоні зараз відбувається падіння рівня ґрунтових вод. Це ставить під загрозу існування цієї унікальної рослинності. Так, типових болотних угруповань в урочищі Заливки вже майже не залишилось. Ділянки низинного болота з переважанням берези низької, журавлини звичайної, пухівки піхвової заміщуються фрагментами злаково-осоково-гіпнового болота, а потім лучними угрупованнями.

Зустрічаються на території заповідника і рослинні угруповання, занесені до Зеленої книги України. Серед них соснові ліси зеленомохові та чорницеві, дубово-соснові ліси ліщинові, дубові ліси ліщинові, угруповання сальвінії плаваючої, латаття сніжно-білого, глечиків жовтих та інші.

На території Розточчя зустрічається близько 30 судинних видів рослин, з яких 14 видів орхідних. То є баранець звичайний, плаун звичайний, сальвінія плаваюча, береза низька, фіалка біла, верба чорнична, шолудивник королівський, лілія лісова, підсніжник білосніжний, косарики черепитчасті, гніздівки справжня, звичайна, коручки болотна, морозниковидна, любки дволиста, зеленоквіткова, зозулині сльози яйцеподібні, булатки червона, великоквіткова, венерин черевичок, пальчатокорінники травневий, плямистий, Фукса, м'ясочервоний, Траунштейнера, осока Давелла та інші. 

Фауна Розточчя є дуже цікавою. Тут зустрічаються представники усіх класів хребетних. Серед земноводних зустрічаються звичайний та гребінчастий тритони, ставкова та озерна жаби, кумка червоночерева, гостроморда, трав'яна та сіра ропухи, квакша звичайна, а серед плазунів – ящірки прудка й живородна, вуж і гадюка звичайна, іноді веретільниця ламка та мідянка. 

На території ПЗ Розточчя мешкає багато птахів, які або гніздяться тут або прилітають зимувати на Яновський став. У лісах звичними є зяблик, іволга, дрозди, голуб синяк, горлиця звичайна, вальдшнеп та інші. Одним з найцікавіших птахів у період міграції є баклан великий. Крім того, тут гніздиться такий рідкісний птах, як лелека чорний, а іноді можна навіть зустріти найменшу пташку України - королька жовтоголового.

Щодо ссавців, то тут зустрічаються - кріт, бурозубки звичайна, мала і білочерева, кутори звичайна і мала, заєць-русак, козуля, благородний і плямистий олень, лось. Трапляються тут і дикі кабани, а серед хижаків зустрічаються лисиця, куниця лісова, тхір темний, ласка, горностай і навіть вовк.

Серед червонокнижних видів видра річкова, горностай, кутора мала, європейський широковух, борсук, лелека чорний, змієїд, орлан-білохвіст, сичик-горобець, мідянка, полоз лісовий, дозорець імператор, махаон та інші.