Природний заповідник Мис Мартьян

Загальна інформація

Знаходиться природний заповідник Мис Мартьян на південному узбережжі Криму та займає 240 га. З них 120 га - урочище Мартьян, частково урочище Ай-Даниль, 120 га – це акваторія Чорного моря.

Історія створення

За порадами П-С.Палласа Х.Х. Стівеном у зоні субтропіків на схилах Кримських гір було закладено Нікитський ботанічний сад. До його складу увійшла і територія мису Мартьян. В 1947 році діброву з ялівцевого лісу на мисі Мартьян було оголошено пам’яткою природи і тільки у 1973 році 20 лютого мис отримав статус державного природного заповідника.

Природні особливості

Поряд з заповідником знаходится Нікитський ботанічний сад, вчені якого проводять дослідження на мисі. Вони виявили на території заповідника більше 500 видів вищих рослин і з них 13 ендемічних. Вздовж узбережжя зберіглася 2 кілометрова смуга реліктового лісного ландшафту середземноморського типу. Загалом більшу частину мису покривають ліси дуба пухнастого, рідколісся ялівцю високого та сосни кримської. Тут можна також зустріти вічнозелені листяні суничники дрібноплідні. Чим мис славетний так це реліктовими лісами ялівцю, вік яких сягає 200 і навіть 500 років.

Щодо тваринного світу заповідника на мисі Мартьян було відзначено майже 1100 видів тварин. Серед рептилій рідкісними є леопардовий полоз, жовтопузий полоз, жовтопузик і кримський геккон. Тут також можна зустріти всі 9 ендемічних підвидів птахів, що живуть на Кримському півострові: сойка кримська, дубоніс кримський, синиця чорна, волове очко тощо. В акваторії заповідника є всі три червонокнижні види чорноморських дельфінів - афаліна, азовка та білобочка.