Біосферний заповідник Асканія-Нова імені Ф.Е. Фальц-Фейна


Загальна інформація

Біосферний заповідник „Асканія-Нова” – то барвистий степ, екзотичні рослини, благородні та прекрасні тварини! Асканія – Нова говорить до нас із сивої давнини, уособлює мудрість і думку.

Тут розташовані чудовий дендропарк, один із найунікальніших у світі зоопарків, де проводять акліматизацію та вивчають біологію тварин, Великий Чапельский Под із більше ніж 800 особин диких тварин! Тут можна відчути велич могутнього степу, побачити коня Пржевальського і насолодитися свіжим повітрям!

Історія

Біосферний заповідник „Асканія–Нова” – найдавніший заповідник України. Ще більше ніж століття тому німецький поміщик Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн започаткував його створення. Так, у 1874 році Ф.Е. Фальц-Фейн успішно витримав екзамени в гімназію, за що батько подарував йому вольєр для птахів. Великим же бажанням Ф.Е. Фальц-Фейна було заповідання степових ділянок, яке здійснилося не одразу, адже спочатку (1883, 1888) землі, призначені до заповідання, опинялися на Чумацькому шляху, який проходив Асканією-Новою. Це, звичайно, заважало збереженню степових ландшафтів у первісному вигляді. Нарешті, 1898 року Ф. Фальц-Фейну вдалося створити заповідну ділянку площею більше 500 десятин. Саме ця ділянка і стала основою заповідного типчаково-ковилового степу в біосферному заповіднику „Асканія-Нова” та і самого заповідника в цілому.

У 1919 році „Асканія-Нова” була проголошена заповідним парком, а 1921 року на території Асканії був створений перший степовий заповідник „Чаплі”. У 1921 році до складу Асканії-Нової також був включений акліматизаційний центр степових, лісостепових та саванних тварин. Тваринам у цьому центрі надавалася максимальна воля.

1956 року Асканія-Нова стала Українським науково-дослідним інститутом тваринництва степових районів ім. М.Ф. Иванова.

Нарешті, у грудні 1984 р. заповідник „Асканія-Нова” ввійшов до міжнародної мережі біосферних резерватів, а у 1993 році одержав статус біосферного заповідника і має зараз офіційну назву "Біосферний заповідник "Асканія-Нова" імені Ф.Е. Фальц-Фейна".

Природні особливості

Загальна площа заповідника складає 33307,6 га. На його території виділено три зони: заповідну – 11054 га, буферну – 6895,6 га, зону антропогенних ландшафтів - 15358,0 га.

Клімат у Асканії–Новій помірно континентальний, характеризується жарким посушливим літом та м'якою нестійкою зимою.

На території заповідника представлена рослинність степів, солончаків, лук, чагарників, водойм та боліт. До Зеленої книги України занесено 1 чагарникову і 3 степові асоціації. На території парку зростає 1316 видів судинних рослин, а найбільшою цінністю Асканії – Нової є єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, де домінують дернові злаки. Серед рослин, що належать до Червоної книги, досить звичайними у Асканії-Новій є ковила Лессінга, а також українська та волосиста ковили.

У заповіднику зустрічається 1873 види тварин, 30 червонокнижних видів флори та 73 види тварин. Серед видів, що занесені до Європейського червоного списку: 12 видів флори і 16 видів фауни. До списків Бернської конвенції належить 203 види тварин та 3 види рослин.

Територія заповідника «Асканія - Нова» є дуже важливою для птахів. Тут щорічно збираються величезні зграї сірих журавлів (9-15 тис.особин), сірих (5-10 тис.) і білолобих гусей (20-500 тис.), десятки тисяч крижнів і інших видів. У парку біля 40 видів птахів, з яких 30 видів мешкають на водоймах. Тут зустрічаються лебеді – кликуни, білі та чорні лебеді, фламінго, журавлі, дрофи, сірі куропатки, велика кількість жайворонків. Іноді можна зустріти степового орла. У вольєрах є такі птахи, як африканські страуси, ему, нанду, дрофи, фазани, павлини, степові орди, папуги. Серед птахів багато рідкісних та зникаючих. Такі види, як журавель степовий та сірий, орел степовий та огар розмножуються в умовах зоопарку.

На велику увагу заслуговують дендрологічний парк та зоопарк, які входять до складу біосферного заповідника. До дендрологічного парку належать стара (закладена у 1885-1902 роках) та нова (з насадженнями 20-30-річного віку) частини. До колеційного фонду парку входить 1647 видів, форм і сортів деревних та квітково-декоративних рослин (з них 1087 інтродукованих видів). Важливо, що тут культивується майже 90 видів реліктових, рідкісних та зникаючих рослин, з них 68 видів є червонокнижними, а 3 види перебувають під міжнародною охороною.

Зоопарк "Асканія-Нова" за масштабами утримання тварин у напіввільних умовах та технологіями акліматизації не має рівних собі серед країн СНД і є одним з найкращих у світі. Акліматизаційний зоопарк тут було засновано ще у 1874 році. Саме тут працюють над розведенням і вивченням біології копитних тварин степів, саван, пустель і гірських районів, навколоводних птахів та рідкісних птахів степової зони. У зоопарку всього 114 видів тварин, з яких 15 аборигенних і 99 екзотичних. Зокрема, тут є зебри, південно-американські верблюди, індійські та африканські антилопи, олені.

Що можна подивитись


Біосферний заповідник "Асканія-Нова" є найбільшим еколого-освітнім центром на півдні України. Особливої уваги заслуговують зоопарк і дендропарк! Там можна не лише відпочити, але і багато чого дізнатися про цікаві тваринки та рослинки із різних куточків світу.

Крім того, у біосферному заповіднику розроблені екологічні маршрути. Це, наприклад, екскурсія мікроавтобусом „Газель” або на конях в дендрологічний парк та до диких тварин Великого Чапельського поду. Тут можна зустріти лам, шотландських поні, диких коней Пржевальского, американських бізонів, сайгаків. Останні – одні із найдавніших копитних. Серед малих ссавців пацючки, хом’ячки, тушканчики.

У біосферному заповіднику „Асканія – Нова” є можливість і для тематичних екскурсій для студентів та науковців на території заповідного степу.

Зупинитися можна у кількох місцях: "Канна" (40 місць), кемпінгу "Фортуна" (45 місць), готелі агрофірми "Асканія-Нова" (50 місць), а також у приватному секторі.

Більш детальну інформацію можна дізнатися на сайтах www.ascania-nova.org та www.ascania-nova.com

Що дозволено і що заборонено на території


У межах території біосферного заповідника виділяються такі функціональні зони:
 • заповідна зона - призначена для збереження і відновлення найбільш цінних природних та мінімально порушених антропогенними факторами природних комплексів, генофонду рослинного і тваринного світу відповідно до режиму, визначеного законом для природних заповідників;
 • буферна зона - виділяється з метою запобігання негативному впливу на заповідну зону господарської діяльності на прилеглих територіях, а її режим встановлюється відповідно до вимог, встановлених для охоронних зон природних заповідників;
 • зона антропогенних ландшафтів - складається з територій традиційного землекористування, лісокористування, водокористування, місць поселення, рекреації та інших видів господарської діяльності;
 • зона регульованого заповідного режиму - до неї входять регіональні ландшафтні парки, заказники, заповідні урочища з додержанням вимог щодо їх охорони, встановлених законом.
У заповідній зоні Проектом організації території БЗ для збереження і відтворення корінних природних комплексів, проведення науково-дослідних робіт та виконання інших завдань у біосферному заповіднику може допускатись:
 • виконання відновлювальних робіт на землях з порушеними корінними природними комплексами, а також здійснення заходів щодо запобігання змінам природних комплексів біосферного заповідника внаслідок антропогенного впливу - відновлення гідрологічного режиму, збереження та відновлення рослинних угруповань, що історично склалися, видів рослин і тварин, які зникають, тощо;
 • здійснення протипожежних і санітарних заходів, що не порушують режиму заповідної зони біосферного заповідника;
 • спорудження у встановленому порядку будівель та інших об'єктів, необхідних для виконання поставлених перед біосферним заповідником завдань;
 • збір колекційних та інших матеріалів, виконання робіт, передбачених планами довгострокових стаціонарних наукових досліджень, проведення екологічної освітньо-виховної роботи. 
У межах заповідної зони не може проектуватись будь-яка господарська та інша діяльність, що суперечить цільовому призначенню цієї зони, порушує природний розвиток процесів та явищ або створює загрозу шкідливого впливу на його природні комплекси та об'єкти, а саме:
 • будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об'єктів транспорту і зв'язку, не пов'язаних з діяльністю біосферного заповідника, розведення вогнищ, влаштування місць відпочинку населення, стоянка транспорту, а також проїзд і прохід сторонніх осіб, прогін свійських тварин, пересування механічних транспортних засобів, за винятком шляхів загального користування, лісосплав, 
 • проліт літаків та вертольотів нижче 2000 метрів над землею, подолання літаками звукового бар'єра над територією заповідної зони та інші види штучного шумового впливу, що перевищують установлені нормативи;
 • геологорозвідувальні роботи, розробка корисних копалин, порушення ґрунтового покриву та гідрологічного і гідрохімічного режимів, руйнування геологічних відслонень, застосування хімічних засобів, усі види лісокористування, а також заготівля кормових трав, лікарських та інших рослин, квітів, насіння, очерету, випасання худоби, вилов і знищення диких тварин, порушення умов їх
 • оселення, гніздування, інші види користування рослинним і тваринним світом, що призводять до порушення природних комплексів;
 • мисливство, рибальство, інтродукція нових видів тварин і рослин, проведення заходів з метою збільшення чисельності окремих видів тварин понад допустиму науково обґрунтовану ємність угідь, збирання колекційних та інших матеріалів, за винятком матеріалів, необхідних для виконання наукових досліджень.

У буферній зоні, зоні антропогенних ландшафтів, а також у зоні регульованого заповідного режиму може бути передбачене здійснення спортивного рибальства та мисливства, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць, улаштування та відповідне обладнання туристичних маршрутів і екологічних стежок, але не можуть проектуватися рубки лісу головного користування, промислове рибальство і промислове добування мисливських видів тварин, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об'єктів цих зон та заповідної зони.

(Згідно з ПОЛОЖЕННЯМ про Проект організації території біосферного заповідника та охорони його природних комплексів)

Контакти


Адреса:

Дирекція заповідника знаходиться у смт. Асканія-Нова (вул. Фрунзе, 13) Чаплинського району Херсонської області.

Контакти: тел.: (05538) 6-11-47, 6-12-86, e-mail: bp_askania-nova собака chap.hs.ukrtel.net

Детальну інформацію про те, як можна доїхати та де зупинитися у біосферному заповіднику „Асканія–Нова” дивіться на http://ascania-nova.org/coordinates/ та http://ascania-nova.com/service.html.


Більш детальна інформація про Асканію–Нову можна довідатись на сайтах http://ascania-nova.org та http://ascania-nova.com.