Природний заповідник Медобори

Загальна інформація

Товтри... Горбисті пасма та гребені… Товтри розташовуються на території Подільської височини, а на товтрових пагорбах, що вкриті лісом, знаходиться природний заповідник «Медобори». На цих пагорбах зростає багато запашних медоносних рослин. Від цього і походить назва „Медобори”, адже саме так називають заліснену частину Товтрового пасма. Воно простягається із північного заходу на південний схід від с. Підкамінь Львівської області через Тернопільську і Хмельницьку області та Молдову до Румунії.

З метою охорони та збереження унікальної частинки Товтр і був створений у ПЗ «Медобри». ПЗ Медобори знаходиться у центральній частині Товтр та західній частині Кременецького кряжу. Територія заповідника поділена на дві частини "Медобори" (9521 га) і "Кременецькі гори" (1000 га).

Історія створення

Варто зазначити, що перші спроби заповідання на території Товтр були зроблені ще на початку минулого століття. Так, у 1910 році були утворені резервати не території гір Гостра та Ципель, де охоронялися скелі сарматського віку з подільськими степовими рослинами. Вже у другій половині минулого століття на території сучасного заповідника було створено пам'ятку природи загальнодержавного значення - "Кременецькі гори" та Медобірський геологічний заказник загальнодержавного значення. Нарешті, у лютому 1990 року був створений ПЗ „Медобори”.

Природні особливості

Товтри - це унікальне природне утворення, єдине в усій Європі. Вони були утворені 15-20 млн. років тому, тоді іще в прибережних водах теплого Сарматського моря, що розміщувалося уздовж зовнішнього краю Карпат. Водоростевий бар'єрний риф 170 км тягнувся уздовж східного берега моря. Він був складений з решток організмів з вапняковим скелетом, які згодом і утворили Товтрове гірське пасмо.

Найвищою вершиною заповідника є гора Бохіт (414 м). На території заповідника також знаходяться унікальні вапнякові печери "Перлина", "Христина" та "Пуща Відлюдника".

Філіалом заповідника є "Кременецькі гори", які також знаходяться у Тернопільській області на території Кременецького кряжа. Тут розташовуються гори Бона, Черча, Божа, Гостра, Страхова, Маслятин і ін. В основі кряжа залягає потужна товща білої крейди, перекрита шаром сарматських пісків, які переходять у вапняковий пісковик. Верхнім шаром морських відкладів є черепашково-піщані та черепашкові сильно зцементовані вапняки, які утворюють обривисті скелі, що вінчають вершини гір. 
Окрасою і величчю заповідника є його могутні і прекрасні ліси. Вони займають 93% території заповідника. То є дубово-грабові, грабово-дубові, дубово-грабово-ясеневі та дубово-букові ліси, але зустрічаються і чисті бучини.

На території заповідника зустрічається близько 1000 видів вищих судинних рослин, серед яких багато рідкісних, ендемічних та реліктових видів. Серед червонокнижних видів ясенець білий, цибуля ведмежа, лілія лісова, крокус Гейфелів, більше десятка видів орхідних, серед яких і зозулині черевички справжні. До Європейського червоного списку занесено 6 видів рослин.

Є на території парку і ділянки степової, наскельно-степової та лучно-степової рослинності. Тут зустрічаються рідкісні угруповання із осокою низькою, ковилою волосистою та пірчастою.

Серед угруповань, що занесені до Зеленої книги України 2 лісових і 5 степових.

Дуже цікавим і різноманітним є тваринний світ заповідника, адже перемежування заліснених схилів із степовими ділянками (де панує різнотрав’я та є вдосталь ягід) сприяють розселенню тварин. Тут представлена лісостепова фауна, виявлено 1500 видів комах, зокрема 17 червонокнижних. То є жук-олень, махаон, вусач мускусний, сатурнія руда, джміль моховий, стрічкарка блакитна та інші. Найчисельнішими серед тварин є птахи. 14 із них занесено до Червоної книги, зокрема, підорлик малий та великий, лунь польовий, кам'яний дрізд строкатий, сипуха, довгохвоста сова, сорокопуд сірий та ін. Серед ссавців тут зустрічається козуля європейська, дика свиня, лисиця, а серед червонокнижних – борсук, горностай та 4 види рукокрилих. Серед тварин, що занесені до Європейського червоного списку: нічниця велика, вухань бурий, деркач, слимак виноградний, жук-самітник та інші. Важливою частиною тваринного світу ПЗ Медобори є рукокрилі, які населяють печеру "Перлина" та інші, в основному, невеликі печери. Нічниця велика - вид, що занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку, зустрічається тут у великих кількостях.