Казантипський природний заповідник

Загальна інформація

Мис Казантип на Керченському півострові є однією з найцікавіших геологічних пам'яток Криму. Він являє собою кільцеподібний риф, який був утворений як острів, коли морське дно повільно піднімалося ще в сарматський та меотичний періоди. Так, кільцева гряда з рифових вапняків вийшла на денну поверхню і утворила казаноподібну форму рельєфу. Назва "Казантип" у перекладі з тюркської це означає "дно казана".

Саме тут на північно-західному узбережжі півострова і розташовується Казантипський природний заповідник. Тут ніжно і весело хлюпочуть хвилі Азовського моря, тут тихо співає вітер і від цього співу зникає журба і розквітає радість.

Історія створення 

Заповідник був створений у травні 1998 року на площі 450,1 га. Важливим моментом є те, що площа заповідника є невеликою. Для покращення охорони необхідним є розширення території. Це можна зробити, долучивши до складу заповідника котловину м. Казантип, а також території заказників "Астанійські плавні", "Караларський спеп" та інших і створивши охоронну зону на акваторії Азовського моря біля м. Казантип.

Природні особливості

Казантипський природний заповідник є унікальним природним об'єктом, адже на його території знаходяться своєрідні для рівнинного Криму ландшафти та природні комплекси.

Окрасою заповідника є його степи. Це, зокрема цілинні ділянки ковилового, петрофільного, чагарникового та лучного степу. Дуже цінними є вапняки, адже саме на них ростуть рідкісні, реліктові та ендемічні рослини Криму.

На териорії Казантипу зростає 541 вид судинних рослин. Це становить більше 40% флори рівнинного Криму та близько 60% флори Керченського півострова. У заповіднику зустрічається 25 видів червонокнижних рослин, зокрема, серед них фіалка біла, чебрець прибережний, волошка Талієва, мачок жовтий, тюльпани двоквітковий та Шренка, 5 видів ковили - дніпровська, Браунера, тирса, Лессінга та понтична. Тут зустрічається 4 види рослин, які належать до Європейського червоного списку: бурачок чашечкоплодий, гвоздика ланцетна, катран мітрідатський та чебрець Дзевановського.

Дуже різноманітним є тваринний світ заповідника. Серед тварин зустрічається 6 червоноєвропейських видів. 35 видів занесено до Червоної книги України, та близько 50 видів належать до Бернської конвенції. Серед "червонокнижних" безхребетних тут мешкають мізиди аномальна та зубчаста, кріт морський, краб трав'яний; пістрянка весела, махаон, подалірій, аврора біла, шовкопряд Балліона, а серед хребетних – жовтопуз, полози жовточеревий і чотирисмугий, гадюка степова, ходулочник, кулик-сорока, огар, боривітер степовий, лунь польовий, підковоніс великий, тхір світлий та інші.

Варто згадати і про прибережно-аквальний комплекс біля м. Казан тип. То є типове для даного регіону водно-болотне угіддя, яке належить до водно-болотних угідь міжнародного значення. Дане угіддя є надзвичайно важливим для водоплавних птахів, зокрема, чаплі великої білої, чаплі малої білої та огаря. Останній тут гніздиться.